STRONA GŁÓWNA          BIO          MUZYKA          WIDEO          KONCERTY          ZESPOŁY   ZDJĘCIA        SPRZĘT          LEKCJE PRYWATNE          KONTAKT

     Jerzy Peter zetknął się po raz pierwszy z gitarą mając 5 lat. W jego muzykalnej rodzinie wiele osób grało na gitarze i innych instrumentach. Na święta czy uroczystości rodzinne spotykano się w dużym gronie i wówczas wspólnie grano i śpiewano. Pierwsze akordy pokazała mu jego ciocia i matka chrzestna Helena Peter. Pierwsza jego kompozycja powstała w wieku 6 lat, a publicznie wystąpił już w wieku 10 lat, grając zarobkowo na zabawie ze swoim zespołem.

     Będąc uczniem liceum prowadził dwa zespoły muzyczne. Pierwszy z nich to zespół rockowy o nazwie „Skrzat-Rock”, który prezentował się na dyskotekach młodzieżowych, grając znane przeboje rockowe oraz jego własne kompozycje. Natomiast drugi, o nazwie „Skrzat, to zespół, który wykonywał wyłącznie jego kompozycje o charakterze balladowym. Razem z nim wziął udział w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Radzieckiej, grając dwa utwory w oryginalnej aranżacji i ze zmienioną harmoniką. W nagrodę zespół wyjechał na dwu-tygodniowe tournee do ZSRR. Tenże zespół brał udział w eliminacjach do Festiwalu Piosenki w Opolu. Występował również w byłej Niemieckiej Republice Demokratycznej.

     Pod koniec lat siedemdziesiątych Jerzy Peter współpracował ze Zbigniewem Preisnerem, jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej na świecie. Współtworzył z nim muzykę do poezji polskiej. Obydwoje nagrali wspólnie teledysk na rzece Dunajec oraz dokonali nagrań w rozgłośni radiowej w Krakowie.

     Po uzyskaniu uprawnień do wykonywania zawodu muzyka estradowego Jerzy akompaniował śpiewakom operowym i rozrywkowym piosenkarzom oraz pisał partytury i tworzył transkrypcje dla artystów estradowych. Jako muzyk występował z wieloma zespołami w Polsce. Między innymi ze zespołem "KRAK" w Krakowie, z którym kontynuował pracę po przyjeździe do Kanady. Grał z Jerzym Styczyńskim, znanym gitarzystą zespołu „Dżem”. W latach 80-tych grał z Big-Bandem Jurka Boskiego w Myślenicach i w Warszawie w ekskluzywnych lokalach nocnych. Z tymże to big-bandem nagrywał utwory dla Polskiego Radia w Warszawie. Współpracował z wokalistką jazzową Janą Zamfir oraz zespołem „Filipinki”.

     Często się zdarza, że muzyka i matematyka idą w parze. Będąc w szkole średniej Jerzy zdecydował się na studia matematyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Natomiast otrzymał tytuł mgra inżyniera melioracji wodnych. Został nauczycielem matematyki a także pracownikiem Instytutu Badań i Ochrony Środowiska w Krakowie. Ale cały czas działał jako muzyk estradowy. Później w Kanadzie ukończył studia informatyczne na Uniwersytetach Mc Gill i Concordia w Montrealu.

     Po przyjeździe do Kanady grał w takich zespołach jak: "KRAK", "Biało-Czerwoni""Relax", "Romans", "Maxi-Music". Gra w grupie rockowej "Król Maciuś Pierwszy", grupie jazzowej "Bit Per Second Jazz Tro", grupie bluesowej "Blues Pattern Box", grupe rock-folkowej "Simple Connexion". Gra w duetach: "Piórkiem i Smyczkiem", "Alina Bandrowska & Jerzy Peter Duo" oraz "Karolina Mekarski & Jerzy Peter Jazz Duo". Współpracuje również z chórami "Chanteflleurs", "Cantores Dei" oraz "Cantate Deo". Współpracował z grupą teatralną "Razem" oraz dziecięcą grupą teatralną, dla których pisał muzykę do spektakli oraz wykonywał ją na żywo ("Franciszek Świętym”, "Katyń”, "Jasełka”, "Śluby Panieńskie”, "Faustyna”). Prowadził 12-osobowy zespół młodzieżowy "Soli-Deo" przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Montrealu aranżując utwory w stylu nowoczesnym, z elementami jazzu, rocka i pop. Zespół wykonywał utwory religijne jak i utwory z pogranicza muzyki klasycznej i pop.

     W 2009 r. podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Jana Pawła II w Montrealu wykonał trzy własne kompozycje. Zaprezentował się też w repertuarze kolęd, które wykonywał solo w okresie Bożonarodzeniowym w Montrealu i Ottawie. W 2009 roku wziął udział w koncercie „Wielkiej Orkiestry Pomocy Świątecznej” w Montrealu. W 2010 r. śpiewał w chórze Piotra Rubika podczas koncertu "Santo Subito" w Oratorium św. Józefa w Montrealu. Pisze muzykę do filmów, teatru, radia. Komponuje na gitarę, fortepian, big-band i orkiestrę w różnych stylach muzycznych jak: jazz, pop, klasyka, rock, latin, blues, etc.. W 2012 r. wziął udział w III Festiwalu Muzyczny "Dialog Kultur" w Polsce, gdzie zaprezentował 30 swoich kompozycji. Oprócz tego aranżuje utwory innych kompozytorów (jak Jerzy Różycki, czy Laurenti Djintcharadze, były dyrygent big-bandu jazzowego w Wiedniu). Zajmuje się też pedagogiką udzielając lekcji gry na gitarze.

W 2014 roku zdobył nagrodę "Polak Roku - Montreal 2013" w dziedzinie kultury.W 2019 roku ukazał się album "Twórcy Wizerunku Polonii", w którym Jerzy Peter znalazł się.

     Obok muzyki, drugą pasją Jerzego są komputery. W latach 90-tych był redaktorem technicznym i graficznym miesięcznika „Rozmaitości Montrealskie”. Tam zamieszczał swoje felietony z dziedziny komputerowej. Pracuje jako Senior Software Developer dla firmy komputerowej, a tworzenie programów komputerowych (multimedia, gry) to jego hobby. Do swojej muzyki wykorzystuje najnowsze zdobycze technologii komputerowej, jak VST (Virtual Studio Technology). Pasjonuje się ponadto kosmologią, astronomią, matematyką i fizyką.

Radosław Rzepkowski